Mity i stereotypy przeszkadzające w założeniu własnej firmy

Pomysł na założenie własnej działalności gospodarczej wynika z indywidualnego wyboru. Ogólnie można wyróżnić dwa rodzaje aspektów z tym związanych. Pierwsza dotyczy cech psychologicznych przedsiębiorcy, drugą z nich jest charakterystyka ekonomiczno-społeczna rynku. Oprócz tego wszystkiego istnieje kilka powszechnie panujących mitów i stereotypów utrudniających rozsądne myślenie o biznesie.

Przedsiębiorcą nie można zostać, ale trzeba się nim urodzić. Niewątpliwym elementem są umiejętności wrodzone. Samo to nie jest jednak warunkiem koniecznym i wystarczającym do założenia firmy. Wiele z nich można nabyć przez naukę, ciężką pracę i cierpliwość. Istotną rolę odgrywa również rozsądek oraz umiejętność zaakceptowania czy określenia własnych ograniczeń. Czerpanie wiedzy od ludzi sukcesu pozwala uniknąć niepowodzeń.

Kolejny panujący mit to, że firma od razu zapewni utrzymanie. Jest to nieprawda, ponieważ na początku zawsze trzeba ponieść wiele wydatków. Pierwsze dochody mogą się pojawić najwcześniej po około 6 miesiącach. Przez ten czas trzeba żyć z odłożonych wcześniej oszczędności, pracować lub posiadać inne rodzaj dochodów. Dopiero później można myśleć o ograniczeniu wydatków.

Następny stereotyp mówi o byciu panem samego siebie. Poniekąd to prawda, ale należy pamiętać o kilku kwestiach. Każdy przedsiębiorca ma przecież swoich klientów, dostawców, kooperantów, kredytodawców, pracowników czy inwestorów. Wypełnienie wszystkich obowiązków oraz deklaracji zajmuje bardzo dużo czasu i wymaga działań na różnych obszarach. Zawsze da się wiązać koniec z końcem. Jedną z głównych przyczyn porażek jest niedokapitalizowanie swojej firmy. Należy odpowiednio kalkulować oraz przewidywać przepływ gotówki, aby zredukować ryzyko do minimum. Oprócz tego dobrze jest posiadać jakieś rezerwy finansowe, aby poczuć stabilność w podejmowaniu wszelkich decyzji.

Aby zarobić pieniądze trzeba znaleźć zawsze dobre pomysły, które mogą zapewnić dochody. Trzeba przyznać, że niektóre z działalności wiążą się z zainwestowaniem dużej ilości kapitału. Jako przykład można podać branżę produkcyjną. Oczywiście istnieją firmy, które wymagają mniejszego wkładu. Mogą to być wszelkiego rodzaju usługi czy handel detaliczny. Istnieje sformułowanie „Mierz siły na zamiary”. O tej zasadzie należy pamiętać. Dodać można również to, że przedsiębiorcy działają w różnych obszarach wymagających dużych czy małych funduszy finansowych. Celem tego jest dalszy możliwy rozwój oraz osiąganie coraz większych zysków.

Biznes jest hazardem, to niewątpliwa prawda. Wiąże się to z zaciągnięciem pożyczki u znajomych, rodziny czy w banku, a następnie obrotem pieniędzy. Wielu debiutantów właśnie w taki sposób zaczyna budować firmę. Trzeba pamiętać o jej późniejszym zwrocie, ponieważ może to doprowadzić do bankructwa. Ostatni mit to błyskawiczne bogactwo. Własny biznes wymaga długiego czasu. Nastawienie na szybki zysk powoduje gorsze wyniki finansowe w porównaniu do osób, które postanowiły się rozwijać i realizować własne plany.